“A star can never die. It just turns into a smile and melts back into the cosmic music, the dance of life.”
– Michael Jackson

Vitiligo(bőrfestékhiány)

Napmint nap olvashatjuk, hallhatjuk azt a tényt, hogy  "Michael Jackson fehér akart lenni", ám ez egyáltalán nem így van.

"Fekete amerikai vagyok. Büszke vagyok rá, hogy az vagyok. Büszke vagyok a hovatartozásomra, büszke vagyok arra, aki vagyok. Büszkeség és méltóság van bennem."-mondja 1993-ban az Oprah Winfrey interjúban. Valamint több dalában is említést tesz róla. Például a They Don't Care About Us-ban: „black man, black male” (fekete férfi, fekete férfi), közben önmagára mutat.

Ha ez nem lenne elég, egy aukción, amelyen az ő könyvtárából kikerült könyveket árvereztek el, számos, az amerikai feketék történetéről szóló könyv került kalapács alá. Láthatóan érdekelte a téma és számos művel rendelkezett például Martin Luther Kingről, Malcolm X-ről és egyáltalán a feketék elnyomásáról, majd polgárjogi küzdelmeikről.

     "A vitiligo egy autoimmun betegség, ami azt jelenti, hogy ilyenkor az immunrendszer a szervezet egyes alkotóelemeit idegen anyagnak érzékeli és ellene fordul, megpróbálja elpusztítani. A bőr foltokban veszíti el az eredeti színét, van akinél egy bizonyos fokon megáll és csak kisebb foltjai lesznek, van, akinél a teljes testfelületen szétterjed. Mindenféle bőrtípusú embernél előfordulhat, csak a feketéken jobban látszik érthető módon."-írja a titkoltkínok nevű oldal. A vitiligo oka ismeretlen, a betegség jelenleg nem gyógyítható, csak kezelési módszerek léteznek.Megfigyelték, hogy a vitiligo gyakran jelenik meg komoly lelki trauma után, vagy hosszabban tartó súlyos lelki terhelés során. Ez akár Michael gyerekkori bántalmazásával is megmagyarázható.


Mivel a showbusiness-ben dolgozott, így nem engedhette meg magának, hogy foltosan jelenjen meg a nyilvánosság előtt. Ezért aztán különféle trükköket alkalmazott a foltok eltakarására. A ’80-as években, amíg még kevés fehér folt volt a testén sminkkel próbálta elfedni azokat. Íme egy kesztyű, amit az 1984-es Victory turnén hordott. Benne jól láthatók a sötétítő krém nyomai:

“A kesztyű arra volt, hogy elfedje a vitiligóját. Így született a kesztyű. Ott voltam, amikor készítette.” – mondta Cicely Tyson színésznő a CNN Larry King Live című műsorában Jackson halála után. Michaelnek és Tysonnak ugyanaz volt a divattervezője.

 
“A vitiligóban szenvedő emberek nagy része jó általános egészségi állapotnak örvend, ám maga a betegség – ártalmatlansága ellenére – másodlagos veszélyeket rejt (gyors leégés a napon, amely esetleg növelheti a bőrrák kialakulásának kockázatát), a hétköznapokban pedig nem csekély lelki terhet jelent a foltok elviselése, amelyek gyakran rendkívül elcsúfítják az érintetteket, s ez esetenként nagyon megnehezíti személyes kapcsolatok kialakítását, az álláskeresést, társkeresést, a közösségekbe való beilleszkedést, a mindennapi életet.”

Egy idő után a smink már kevés volt. Ha a foltok nagy mértékben szétterjednek a testen, akkor a vitiligót kezelő orvosok gyakran ajánlják a depigmentálás módszerét. Ez azt jelenti, hogy a bőr egyenletessé tétele érdekében valamilyen krémmel kiölik a maradék pigmentet is a bőrből. Ekkor kezdett Michael Jackson “természetellenesen fehérré” válni – azaz fehérebbé a fehér embereknél is, hiszen a pigmentsejtek nélküli fehérség más, mint a fehér emberek fehérsége, akik rendelkeznek pigmentsejtekkel.

A kezelésnek az a hátránya, hogy óvakodni kell attól, hogy a páciens tartós és erős napsugárzásnak tegye ki a bőrét, mert a pigmentsejtek hiánya miatt fokozottan fennáll a bőrrák veszélye. Ezért láthattuk Michaelt gyakran esernyővel.

Michael apja, Joseph Jackson egy, az ABC News-nak adott interjúban:
"Mindenki nagy ügyet akar belőle csinálni ... azt mondják, hogy fehérre akarja magát festeni. Ez nem igaz. Michaelnak vitiligója van. Már egészen kiskorában láttuk rajta. Tudja, csak egy kis pöttyöt. A nagynénémnek is ez volt a baja. Nincsen rá gyógymód ... nem próbálta magát fehérre festeni."

 

Források: http://titkoltkinok.blogspot.hu

               http://jacksonaktak.wordpress.com

               http://www.ideal.hu

 

Lupusz


 A lupusz ugyanúgy, mint a vitiligo, autoimmun betegség. Az immunrendszer a saját szervezet (azaz a saját sejtek, szövetek) ellen fordul.

Pontos oka tisztázatlan, kialakulásában örökletes, környezeti és hormonális behatások játszhatnak szerepet. Nem fertőző. Igen gyakran van bőrgyógyászati tünete, nemritkán a bőrrel kapcsolatos panaszok jelentkeznek először.


 Bőrre lokalizált lupusza volt, discoid lupus, ami a lupuszos betegek körülbelül 40%-át teszi ki. A bőr színének elvesztését eredményezheti, egyéb más problémák mellett. A leggyakoribb panasz a fáradtságérzés, és kiütések, amelyek általában az orcákon, (pillangó kiütés) de nagyon gyakran az ujjakon, a lábujjakon vagy a könyökön jelennek meg. A haj esetleg kihullik és több hónap eltelhet, mire visszanő.

 A lupusznak van aktív és inaktív szakasza. Az aktív stádium influenzaszerűen zajlik le, lázzal, fáradtságérzéssel, fejfájással, izom- és ízületi fájdalmakkal. Michael kötéseket, kapcsokat, térdvédőt hordott, hogy az ízületi gyulladások okozta fájdalmat enyhítse.

Dr. Arnold Klein, Michael bőrgyógyásza azt mondta, hogy az 1984-es Pepsi-baleset után biopsziát végzett, és a Michael fejbőréből vett mintából vitiligót és lupuszt diagnosztizált. 2009. július 8-án a CNN-nen Larry Kingnél elmondta, hogy amikor először sétált be a rendelője ajtaján Michael, már első ránézésre megmondta neki, hogy lupusza van. Mivel vörös, pillangó alakú kiütés volt az arcán és kérgesedés a fejbőrének elülső részén, valamint hajvesztesége.

  "A betegség fellobbanásakor fokozottan vigyázni kell a fertőzésekre (orr és száj nyálkahártyáján keresztül), ez az egyik oka Michaelnek a maszkra (nemcsak a rejtőzködés, mint ahogy azt a Holdséta c. könyvében írja):

  Amikor kihúzták a bölcsességfogamat, a fogorvos egy műtőben használatos maszkot adott nekem. Otthon kellett viselnem, hogy távol tartsam a sebtől a baktériumokat. Imádtam azt a maszkot. Nagyszerű volt, sokkal jobb, mint a napszemüveg. Örömmel hordtam egy darabig. Olyannyira nincs magánéletem, hogy az a kis rejtőzködés egy lélegzetvételnyi kikapcsolódást jelent számomra mindenből. Lehet, hogy különös, de szeretem, ha az életem nem a nyilvánosság előtt zajlik."

 

„Nemrég megjelent egy tanulmány, ami felveti annak lehetőségét, hogy ha a gyerekek fiatalkorban fizikai vagy verbális, mentális, érzelmi vagy szexuális bántalmazást szenvedtek el, húsz-harminc évvel később esetükben olyan autoimmun betegségek alakulhatnak ki, mint például a lupusz.

 

Michael saját bevallása szerint nem volt szexuális bántalmazás áldozata, azonban gyermekkorában verbális és fizikai terrorban élt, és ezen nem tudta magát könnyen túltenni.

 

  Nem esett jól neki, hogy az emberek azt gondolták, hogy mindig is fehér bőrű akart lenni és kifehérítette bőrét. Saját magát fekete embernek tartotta, így zavarta, amikor a saját fajának gyűlölőjeként tüntették fel. Azt, hogy a lupuszról miért nem nyilatkozott és vállalta fel, nem tudom. Annyi biztos, hogy nagyon zavarta.”-mondta Deepak Chopra spirituális tanár és orvos.

 

Források:

http://www.ideal.hu

http://titkoltkinok.blogspot.hu

Raynaud-szindróma

  A lupusz tünete lehet az ún. Raynaud jelenség, mely az erek rendellenes érzékenysége következtében egy vagy több ujj rohamszerű elsápadását és elkékülését jelenti a hideg és/vagy ritkábban az érzelmi stressz hatására.

  Ennek oka az, hogy az ujjakban levő artériák összeszűkülnek, emiatt a vér hirtelen kiáramlik belőlük. Habár az esetek java részében maradandó elváltozás nélkül szűnik meg, ez a reakció, olykor szöveti elhalás és fekély is megjelenhet az ujjon. 

 A tünetek a kéz, (ritkán a láb) ujjai de nem szimmetrikusan, nem mind a két kéz összes ujján, hanem aszimmetrikusan, általában csak ez egyik kéz 1-2 ujján lépnek fel. Súlyos rohamban az izmok és az ízületek főleg a csukló és a könyökízületek fájdalmasak lehetnek, de nem károsodnak.

  Ezt követi a második szakasz, amikor az ujjakban az érgörcs enyhülése után ismét megindul a véráramlás - ekkor az ujjak lilás színűek lesznek.

 A harmadik fázisban megszűnik a fájdalom, és az ujjak kipirulnak, vörössé válnak. Ezek a tünetek, a fent említett három stádium rohamszerűen, rendszeresen fellép, körülbelül 15-20, maximum 30 percig tart, és meleg hatására enyhül. A rohamokhoz rendszerint társul még a kéz zsibbadása, bedagadása, "idegen, furcsa érzése" is. 

  Beragasztotta az ujjait és stílust teremtett vele. Lehet, hogy így akarta eltakarni az ujjai vörösségét, vagy megvédeni az ujjvégeit a fájdalomtól, amelyet a Raynaud-szindróma okozhat, mikrofont a kézben tartva.

Források:

 http://www.webbeteg.hu

 http://titkoltkinok.blogspot.hu